logo
1

Nokaut Smoki kontra Jednorożce - czyli walka dobra ze złem?

Czy można wziąć mechanikę klasycznej gry w Kółko i krzyżyk i zamienić ją w pokręconą grę imprezową ociekającą negatywną interakcją i absurdalnym humorem? Okazuje się, że tak o ile za temat zabiorą się twórcy Odjechanych jednorożców.

Nokaut: Smoki kontra jednorożce inspiruje się klasyczną grą, w której gracze rywalizują o to, komu uda się zapełnić jedną linię trzema swoimi symbolami. We współczesnej interpretacji klasyka wykorzystujemy karty. Na nich znajdują się oczywiście tytułowe magiczne stworzenia, a sama rozgrywka nie polega jedynie na ich wykładaniu. Mają one bowiem na sobie sporo wrednych zagrań psujących krew naszym rywalom!

Zacznijmy od tego, że Nokaut: Smoki kontra jednorożce jest imprezową grą strategiczną dla od 2 do 4 graczy w wieku od 8 lat. Pojedyncza potyczka w zależności od liczby graczy i poziomu trudności powinna potrwać ok. 30-60 min. Raczej większość rozgrywek będzie dość dynamicznych, co jest plusem gry. Zaletą jest również prostota zasad, które natychmiast kojarzą nam się z klasycznym Kółkiem i krzyżyk.

1

Nokaut: Smoki kontra jednorożce - co w środku?

Nokaut: Smoki kontra Jednorożce to kolejna gra ze stajni Unstable Games, twórców takich gier, jak Odjechane jednorożce, To ja go tnę, czy Dinokalipsa. Wszystkie te gry znajdują się w naszej kolekcji, ze względu na proste, szybkie zasady oraz urocze grafiki koników, dinozaurów i innych słodkich zwierzątek… Nokaut: Smoki kontra Jednorożce nie wyróżniają się pod tym względem, gdyż nadal na kartach możemy znaleźć charakterystyczne ilustracje. W niewielkim pudełku znajdziemy 92 karty, instrukcję oraz planszę siatki.

Karty są porządnie wykonane i czytelne. Talie poszczególnych nacji różnią się od siebie kolorami, łatwo więc je od siebie oddzielić. Składana instrukcja jest dobrze napisana i jasno przedstawia zasady gry.

Zawartość:

  • 92 karty
  • instrukcja
  • plansza siatki

1

Nokaut: Smoki kontra jednorożce - o co tutaj właściwie chodzi?

Gracze dzielą się na dwie drużyny i rozkładają między sobą planszę z siatką 4x4. Wewnątrz niej znajduje się także siatka 3x3 oznaczona cyframi do rozgrywki podstawowej, a zewnętrzne pola oznaczono literami. Pełną planszę wykorzystuje się w wariancie zaawansowanym. Następnie każda drużyna wykłada obok siebie potasowaną talię wybranej frakcji (smoków lub jednorożców) i każdy gracz pobiera wskazaną przez instrukcję liczbę kart. Standardowo tytuł jest wyskalowany na 4 graczy w pojedynku 2 na 2. Jednak w instrukcji znajdują się wskazówki dla rozgrywki 3 i 2 osobowej, które różnią się ilością dobieranych kart, czy kolejnością zagrań. Bardzo cieszy fakt, że twórcy postanowili zbalansować grę na kilka układów graczy i to działa!

Rozgrywkę rozpoczyna dobranie przez drużyny po karcie celu ze stosu. Na karcie znajduje się ilustracja pokazująca, na jakie pola drużyna musi wyłożyć swoje karty postaci. Kolejną zaletą jest umieszczenie na każdej karcie celu zarówno warunku dla trybu podstawowego, jak i zaawansowanego, dzięki czemu nie mamy podwójnej talii celów. Od tego momentu każdy gracz wykonuje swoją turę w kolejności naprzemiennej jeżeli chodzi o członków drużyn. Krótko mówiąc Ja>Rywal>Partner>Rywal>Ja... i tak dalej. Po zrealizowaniu celu odkładamy go odkrytego przed siebie i zabieramy swoje karty z planszy na stos kart odrzuconych. Pobieramy nowy cel i walczymy, aż jedna z drużyn zrealizuje 3 cele, co da jej zwycięstwo.

1

Mechanizm rozgrywki ciąg dalszy

Wiecie już, że zagrywamy karty, aby znalazły się na odpowiednich polach. Tylko co to za karty? Możemy wykorzystać standardowe postaci, czyli smoki lub jednorożce bez mocy. Możemy też skorzystać z magicznych postaci, które po umieszczeniu na planszy wywołują jakiś efekt natychmiastowy lub pasywny. W ten sposób możemy np. przestawiać postaci już znajdujące się na planszy, usuwać zagrane wcześniej smoki i jednorożce, czy blokować jakieś pola. Mamy do dyspozycji również karty magii, które zagrywamy od razu na stos kart odrzuconych, ale wcześniej wykonujemy zapisaną na nich akcję, która ponownie może doprowadzić rywali do białej gorączki.

Oczywiście nie pozostajemy pozbawieni obrony, ponieważ w taliach znajdują się karty riposty. Każda frakcja dysponuje trzema rodzajami takich kart blokujących ruchy rywali, dlatego warto się wczytać jakie dokładnie akcje pozwalają zablokować i jaki dają bonus. Szczególnie w pierwszych rozgrywkach może się to trochę mylić. Tym bardziej, że wśród kart ripost zachodzi asymetria między smokami i jednorożcami. Najbardziej wypasione riposty dają dla każdej frakcji nieco inne bonusowe akcje.

1

Charakterystyka gry Nokaut: Smoki kontra Jednorożce

Nokaut: Smoki kontra Jednorożce to zabawna, bardzo ładnie zilustrowana gra, która sprawdzi się dla młodszych oraz dla początkujących graczy. Rozgrywka jest szybka, a mechanika gry oparta jest na popularnej grze w kółko i krzyżyk.

Cechy gry:

  • liczba graczy: 2-4
  • czas gry: ok. 30-60 minut
  • wiek: 8+

Dlaczego pokochasz tę grę:

  • proste zasady rozgrywki,
  • urocze ilustracje smoków i jednorożców,
  • szybki czas gry,
  • niewielkie opakowanie,
  • świetna dla dwóch graczy,
  • zawiera sporo negatywnej interakcji, więc sprawdzi się dla osób, które lubią typ gier, w których robimy sobie na złość.