Unikat teczka zatytułowana odręcznie: Zbrodnia w Katyniu (Materiały) ze zbiorem oryginalnych dokumentów w tym niejawne (do użytku wewnętrznego wojska) rękopisy maszynopisów z odręcznymi poprawkami poświęcone podtrzymywaniu Kłamstwa Katyńskiego opracowane przez Wojskowy Instytut Historyczny (Zarząd Propagandy i Agitacji Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego) na użytek wewnętrzny-służbowy z 1978 i 1981. Zawierające kilka wersji jednego dokumentu tj. "Zbrodnia Katyńska w świetle faktów i dokumentów" z 1981 r. z odręcznymi zmianami, wykreśleniami, dopiskami oraz kilka innych wewnętrznych niejawnych opracowań z tego okresu.

Zobacz jak powstawało Kłamstwo Katyńskie.

W teczce znajdują się m.in. następujące dokumenty:

  1. Sprawa Katyńska Opracowanie - wersja I, 16 stron łącznie z załącznikiem (jest to pierwsza wersja dokumentu z punktu 2 i 3 poniżej zawiera wstęp 2 strony które nie znalazł się w kolejnych wersjach z pkt 2 i 3 i zapewne wypadły z ostatecznej wersji publikacji. We wstępie czytamy: Ośrodki imperialistycznej propagandy reakcyjne ugrupowania polskiej emigracji, a także antysocjalistyczne grupy w kraju podejmują ponownie próby rozgłosu tzw. "sprawie katyńskiej" w ściśle określonych celach dywersyjnych....Generalnie poczyanania te zmierzają do poróżnienia narodu polskiego z narodami Związku Radzieckiego Działalność ta wymierzona jest bezpośrednio w jedność moralno-polityczną naszego narodu oraz intercjonalistyczny kształt bezpieczeństwa Polski. Należy zdecydowanie przeciwstawiać się atakom dywersyjnej propagandy w omawianej kwestii zwłaszcza w środowisku wojskowym. najbardziej skuteczną metodą zwalczania działalności wrogiej propagandy w omawianej kwestii jest umiejętna szeroka praca ideowo wychowawcza a przede wszystkim odpowiednie przygotowanie i dobrze uargumentowana wyprzedzająca informacja. Dlatego tez niezależnie od tego że problem Katynia był wielokrotnie i szeroko wyjaśniany w Siłach Zbrojnych PRL należy raz jeszcze przypomnieć podstawowe fakty i naświetlić je zgodnie z prawdą historyczną. temu celowi służy niniejsza informacja, którą należy wykorzystać zgodnie z przekazanymi zaleceniami GZP WP).
  2. Zbrodnia Katyńska w świetle faktów i dokumentów, 11 stron (na stronie tytułowej odręcznie u góry na marginesie napisane jest Egz nr 4)w tresci maszynopisu odręczne poprawki dopiski skreślenia) + Załącznik nr 1 Bibliografia selektywna zbrodni hitlerowskich na jeńcach wojennych podczas II wojny światowej  na końcu jest informacja: opracował Zespół Zakładu II WIH Warszawa 12 luty 1981 r.
  3. Zbrodnia Katyńska w świetle faktów i dokumentów, 11 stron + Załącznik nr 1 Bibliografia selektywna zbrodni hitlerowskich na jeńcach wojennych podczas II wojny światowej, uwzględniająca odręczne dopiski z wersji z punktu 1 oraz zawierające dodatkowe dalsze dopiski na maszynie i odręcznie. Na końcu jest informacja: opracował Zespół Zakładu II WIH Warszawa 12 luty 1981 r.
  4. Uwagi dotyczące sprawy Katynia 8 stron (na pierwszej stronie kopia nieczytelnej pieczątki) + Notatka informacyjna dot. sprawy katyńskiej u góry na pierwszej stronie "Do użytku wewnętrznego" 11 stron na ostatniej stronie na dole opracowano 4.IX.1978 r.
  5. Sprawa Katyńska Oddziały PSZ w ZSRR 2 strony maszynopis.
  6. The Yugoslav Delegate to the United Nations War Crimes Commision Dr Radomir Zivkovic - document 054-USSR report by aspecial soviet commision 24 January 1944 concenring the shooting of polish officers prisoners of war in forest of Katyn the executions had been carried out i autumn 1941 by the German staff of the construction battalion 537..... strony od 290 -331 tekst po niemiecku.

W dniu 13 kwietnia 2017 r. dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Wojskowe Biuro Historyczne opublikowało opracowanie Zarządu Propagandy i Agitacji Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego z 1981 r. pm. "Zbrodnia Katyńska w świetle faktów i dokumentów" prezentujące obowiązującą w okresie PRL tezę, że zbrodni na tysiącach żołnierzy i rezerwistów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej dokonały wojska niemieckie, a nie NKWD.

Materiał GZP powstał do użytku służbowego w resorcie obrony narodowej w celu podtrzymywania i upowszechniania kłamstwa katyńskiego w środowisku wojskowym. Z materiału wynika, że próby przedstawiania prawdziwego przebiegu wydarzeń uznawano za działanie „wrogiej propagandy”, która dąży do osłabienia przyjaźni, sojuszu i współpracy Polski ze Związkiem Radzieckim.

Materiał stanowi źródło wiedzy o tym, jak w okresie PRL w środowisku żołnierskim przedstawiano Zbrodnię Katyńską i jakich argumentów używano, aby propagować fałszywą tezę o odpowiedzialności za mord na elicie II Rzeczypospolitej.

Źródło: WBH oraz dzieje.pl type in gogle: ("Zbrodnia katyńska w świetle faktów i dokumentów" - materiały GZP WP z 1981 r.)