KURY - P.O.L.O.V.I.R.U.S.
label: S7 Records, 2023
media: tape
download code: no
cat. no: S7-001MC
time: 50:09

NEW, SEALED

avant-pop



https://youtu.be/Bj6o3N6ghJU?si=86G1P-3J5U8fDT1D
https://youtu.be/HDE0h7vpSLE?si=iSAGVAe_U9LIrrFz
https://youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kJ7Z5jbXNXxwkqTZnCKR9yq9TOAARp3AQ&si=6XRWZiViF3EPGUD6

Ryszard Tymon Tymański – głos, gitara, bas
Piotr Pawlak – gitara, głos
Jacek Olter – perkusja
Olaf Deriglasoff – sample, głos, programowanie
Leszek Możdżer – pianino, instrumenty klawiszowe, głos
Jerzy Mazzoll – klarnet, głos
Tomasz Gwinciński – gitara
Jacek Siciarek – głos
Radovan Jacuniak – głos
Larry „Okey” Ugwu – głos
Grzegorz Nawrocki – głos
Mirosław Rymarz – głos
Teofil – głos
Michał Jastrzębski „Misiu” – mowa

winyl: Direct Metal Mastering, zawiera booklet z niepublikowanymi zdjęciami + pocztówkę



1. Śmierdzi mi z ust
2. Jesienna deprecha
3. Nie martw się, Janusz
4. DlaczegoKURY
5. gadka I
6. Kibolski
7. gadka II
8. Sztany, glany
9. Ideały Sierpnia
10. Trygław cz.I
11. Nie mam jaj
12. Trygław cz.II
13. Szatan
14. gadka III
15. Mój dżez
16. Adam ma dobry Humer
17. O psie
18. Lemur /Noktowidzenije Kryszak-Roshiego/

Reedycja nagradzanego albumu “P.O.L.O.V.I.R.U.S.” z 1998 roku.

Płyta, która rozpierdoliła życie pokoleniu obecnych czterdziestolatków wraca zrobić to kolejny raz. Młodzi kibice Lechii Gdynia dostaną potężną dawkę rozważań o NBA i pytań o ideały sierpnia. Po wysłuchaniu singla „Jesienna deprecha” miłośnicy Arki Gdańsk dostaną doła i zapragną śmierci. Jeżeli będą chcieli pozostać w tym stanie - zespół Kury wyda jesienią reedycję P.O.L.O.V.I.R.U.S. na CD.

Druga płyta zespołu Kury z 1998 wydana nakładem Biodro Records.

Nieosiągalny na rynku i w oficjalnych serwisach streamingowych album P.O.L.O.V.I.R.U.S trójmiejskiego zespołu KURY ujrzy światło dzienne i nocne w dniu 22.09.2023 roku. Premierowy singiel “Jesienna deprecha” zagości na antenach dnia 29 czerwca 2023 roku. Na jesień zespół szykuje kilka dodatkowych niespodzianek dla swoich fanów.

Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki i sprzedał się w nakładzie ponad 25 000 egzemplarzy. P.O.L.O.V.I.R.U.S. przez kilka lat był nieosiągalny na rynku w związku z wyczerpaniem nakładu i zawieszeniem działalności Biodro Records. Płyta dostała sześć nominacji do Fryderyków 1998 i została nagrodzona w kategorii Najlepsza Alternatywna Płyta Roku.

Info do pierwotnego wydania:

"Kury powstały w kwietniu 1992 roku w Sopocie z inicjatywy Tymona Tymańskiego. Od paru lat Tymański poświęcił się grupie Miłość i jazzowi. Boom nowej gitarowej muzyki spowodował, że dawny lider kapeli nowofalowej Sni Sredstvom Za Uklanianie na nowo zainteresował się rockiem alternatywnym.

Do Kur Tymański zaprosił swego przyjaciela z dzieciństwa, gitarzystę Piotra Pawlaka, który w owym czasie był filarem trójmiejskiej grupy Bielizna. Perkusistą grupy został Jacek Olter, który w latach 1991-2000 współpracował prawie ze wszystkimi składami Tymańskiego. Czwartym członkiem grupy została wokalistka Ania Lasocka.

Pierwszych nagrań demo Kury dokonały już w czerwcu 1992. Dopiero dwa lata później muzycy weszli do profesjonalnego studia, żeby zarejestrować materiał na pierwszą płytę pt. „Kablox – Niesłyna Histaria“. Do nagrania Kury zaprosiły gościa - klarnecistę Jerzego Mazzolla. Album ukazał się w 1995 roku nakładem krakowskiej firmy wydawnicznej Music Corner. Zawarta na krążku muzyka zdradzała spore fascynacje Frankiem Zappą, Fredem Frithem, King Krimson i jazzem.

W 1996 roku Tymański napisał kilkanaście prześmiewczych piosenek, które miały znaleźć się na kultowej płycie „P.O.L.O.V.I.R.U.S.“ grupy Kury. Do współpracy nad aranżacją koncept-albumu (oprócz Piotra Pawlaka, który w owym czasie zaczął zdradzać talent producencki) Tymański zaprosił swego innego przyjaciela z czasów fascynacji nową falą i punk rockiem – sopockiego muzyka Olafa Deriglasoffa. Do nagrania płyty zaproszony został caly szereg gości – Leszek Możdżer, Jerzy Mazzoll, Radowan Jacuniak, Grzegorz Nawrocki, Jacek Siciarek i Larry Ugwu. Album, wydany w marcu 1998 roku przez debiutującą firmę Biodro Records (należącą m.in. do Tymańskiego), okazał się być strzałem w dziesiątkę, sprzedając się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy i otrzymując szereg nagród. Do dziś uważany jest za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki niezależnej.

W 2001 samobójczą śmiercią zginął Jacek Olter. W połowie roku Tymański i Pawlak po raz ostatni weszli razem do studia, żeby nagrać wspólny album pod szyldem Kur (korzystając z zarejestrowanych wcześniej śladów z bębnami Oltera). Album, zatytułowany „100 Lat Undergroundu“, zawierał transową muzykę z rapowanymi, społeczno-politycznymi tekstami; na płycie gościnnie wystąpił angielski muzyk DJ Scissorkicks (Anthony Chapman). W 2003 trio, w którego składzie występowali Tymon Tymański, Piotr Pawlak i Kuba Staruszkiewicz ((ex-Pink Freud), zawiesiło działalność.

W lipcu 2011 Kury zostały zaproszone do udziału w koncercie w ramach katowickiego Off Festivalu. Okazja wspólnego występu stała się pretekstem do powrotu na trasę. Zespół ma w planach nagranie czwartej oficjalnej płyty – zapowiadanego od lat, koncertowego albumu pt. „Martwe Gitary“."

Druga Kur okazała się być wydawniczym strzałem w dziesiątkę. W owym czasie zespół (któremu, nawiasem mówiąc, zawsze ciężko przychodziło wypracowywanie nowego materiału) niewiele koncertował; po latach przylgnęła doń etykietka formacji avant-rockowej. Tymański wpierw myślał o płycie solowej, ale dla towarzystwa zaprosił do współpracy przyjaciela z dawnych lat, Olafa Deriglasoffa. Nieco później do duetu dokoptował Piotr Pawlak. Pierwszym pomysłem wyżej wymienionej trójki był wyimaginowany album alternatywnych zespołów disco - polowych (sic!), które, w hołdzie Kurom, nagrały ich najbardziej znane przeboje we własnych wersjach. Skomplikowane? Do tego samego wniosku - na szczęście - doszli sami autorzy. Gdy materiał usłyszał Jerzy Mazzoll, zasugerował, że z racji interesującej jakości warto wydać go pod szyldem Kur. W nagraniu mającym miejsce w Radiu Gdańsk udział wzięli m.in. Jacek Olter, Leszek Możdżer, Larry Ok Ugwu, Grzegorz Nawrocki, Jacek Siciarek, Radowan Jacuniak i Michał Jarzębski. Płyta zawdzięcza swą energię wesołej atmosferze pracy oraz kreatywności zainteresowanych - stąd historycznie owocny rezultat. Sam album sprzedał się w ponad 25 tys. kopii oraz został nagrodzony Fryderykiem i Machinerem '98.

Nieustający hit na rynku alternatywnym. No i ten Fryderyk '98 w kategorii muzyka alternatywna. Ostatnia płyta grupy Kury jest zbiorem dowcipnych piosenek, będących niekonwencjonalnym pastiszem muzyki rodem z polskich list przebojów. Znajdują się tu utwory w stylu: disco-polo, rap, piosenki autorskiej, reggae, death metalu, techno-yass, jazzu a nawet country !!! Do tego wszystkiego - jajcarskie, nierzadko prowokacyjne obyczajowo teksty.
Liderem, autorem większości muzyki i tekstów jest Tymon Tymański - znany jako frontman yassowych grup Miłość i Trupy. Obok stałego składu Kur: Tymański, Piotr Pawlak (ex-Bielizna, Łoskot), Jacek Olter (Miłość), na płycie pojawia się gościnnie cała plejada trójmiejskiej sceny muzycznej, m.in.: klarnecista Mazzoll, pianista Leszek Możdżer, Olaf Deriglasoff (ex-Apteka, obecnie Homo Twist, Pudelsi, współpracownik Kazika).

Informacja z serwisu yass.art.pl:
Płyta "P.O.L.O.V.I.R.U.S" to drugie z kolei wydawnictwo KUR i zarazem debiut fonograficznej wytwórni Tymańskiego BIODRO RECORDS. Utwory, które składają się na ten swoisty koncept-album, pomyślane są jako kolekcja radiowych piosenek z hipotetycznej, wielce nieprawdopodobnej listy przebojów. Mamy tu utwory w konwencji disco-polowej ("Śmierdzi Mi z Ust", "Jesienna Deprecha"), głupawy rap i domorosły hip-hop ("Kibolski", "Sztany, Glany"), piosenkę autorska a la Kaczmarski ("Ideały Sierpnia"), yass-techno i reggae ("Nie Martw Się, Janusz", "Nie Mam Jaj"), wreszcie rasowy jazz, metal i country-rock ("Mój Dżez", "Trygław", "O Psie")...
Niewątpliwie największym atutem tej płyty są rubaszne teksty Tymańskiego, które nie pozostawiają suchej nitki na żadnej świętości: prawicy, lewicy, Kościele, rodzinie, etosie patriotyzmu, rodzimym popie, wreszcie różnych intymnych felerach ludzkich... Muzyczne tło, choć celowo wtórne i częściowo złożone z prymitywnych prefabrykatów, w genialny sposób ilustruje arcyzłośliwe słowa. Parokrotnie muzyka, niby przypadkiem, zapędza się w niepokojące i zakazane rewiry schorowanych transów i improwizacji ("Nie Martw Się, Janusz", "Lemur - Noktowidzenje Kryszak-Roshiego").
Czas między utworami wypełniają zabawne "gadki" o NBA, rozstawiające po kątach Michaela Jordana, Tony Kukoca czy Karla Malone'a (dyskutuja Pawlak, Tymański i "Mały Misiu" Jarzębski). Oprócz podstawowego tria Tymański-Pawlak-Olter, na płycie pojawiają się starzy znajomi ze scen yassowej i trójmiejskiej okołorockowej: Olaf Deriglasoff (obecnie HOMO TWIST, PUDELSI), Leszek Możdżer (solo), Mazzoll (MAZZOLL&ARHYTHMIC BAND), Jacek Siciarek (DZIEŃ DOBRY), Larry O.K. Ugwu (BIAFRA) i Grzesiu Nawrocki (KOBIETY).
"P.O.L.O.V.I.R.U.S", nagrodzony Fryderykiem i Machinerem '98, to z pewnością jedna z najbardziej inteligentnie prześmiewczych i konceptualnie arcydzielnych płyt polskiego popu.



You're buying from official distributor and support the releaser and the artist!
Our store keeps dispatch every day by registered, trackable, prioritaire air mail only.
Solid packaging in sturdy boxes (vinyls in special double sturdy boxes)
Feel free to contact us if you looking for music released in Poland