Čeština: Všimněte si také našich dalších aukcí a nabídek CD/DVD/Vinylu v oblasti jazzu, vážné hudby, popu, rocku, world music a filmu, některých rarit a speciálních předmětů a mnohem více již brzy!・Všimněte si také informací o položkách balíku, ceně a dopravě na konci popisu položky.

Deutsch: Beachten Sie auch unsere weiteren CD-/DVD-/Vinyl-Auktionen und -Angebote aus den Bereichen Jazz-, Klassik-, Pop-, Rock-, Weltmusik und der Filmwelt, teils auch von Raritäten und ausgefallenen Artikeln, sowie bald noch vieles andere mehr!・Bitte beachten Sie auch die Hinweise zu Artikelpauschale, Preis und Versand am Ende der Artikelbeschreibung.Scrolle für die Übersetzung ins Deutsche nach unten.

English: Please also note our other CD / DVD / vinyl auctions and offers from the areas of jazz, classical, pop, rock, world music and the world of film, some of rarities and special items, as well as much more soon more!・Please also note the information on flat-rate items, price and shipping at the end of the item description.Scroll down for translation to English.


Muziko parolas nur unu lingvon!


čeština

Leoš Janáček
Mša Glagolskaja [Glagolitische Messe]・Sinfonietta
Michael Tilson Thomas: London Symphony Chorus & Orchestra
Gabriela Beňačke (Soprano) ・ Felicity Palmer (mezzosoprano) ・ Gary Lakes (tenor) ・ Anatoly Kotcherga (bass) ・ John Scott (varhany)
Hudební štítek: ℗ © 1992 Sony Classical ・ SK 47182
Formát: CD
Celková hrací doba: 64:23 minut
Land: Česká republika
56-stránkový doplněk ・ Úvod Vladimíra Karbusickyho, přeloženého do angličtiny, němčiny, francouzštiny a Itálie ・ Libreto v českém originálu, přeloženo do angličtiny, němčiny a francouzštiny
EAN/čárový kód: 5099704718224
Žánr: Klasická ・ Symfonie
Styl: Modern ・ Czech (populární)

Vyrobeno v Rakousku

Stav: CD, booklet a obal na CD jako nové! Kartonový obal nese jasné známky stáří. (viz fotky)

Informace o hudbě, skladatelích a hudebnících

Leoška Janácheka (narozen 3. července 1854 v Hukvaldy (Hochwald), † 12. srpna 1928 v moravském Ostrau) byl českým skladatelem.

Leošk Janáchek se narodil jako devátý ze 14 dětí učitele vesnice Jiřího Janácheka (1815–1866) v Hukvaldy v moravské margraviální margravial. Jeho otec byl také církevním hudebníkem, varhaníkem a ředitelem sboru. Jeho matka Amalie, narozená Grulich, byla dcerou dobře hostince z východního bohémského poutního místa Králíky (německý Grulich). Po předčasné smrti svého otce byl jeho strýc Jan Janáčen (1810–?), Pastor v Blazice poblíž Kroměříž kv, nařízen jako strážce pro nezletilého Janáčeka.

Janáč byl poslán rodiči do klášterní školy v Abbey Augustiner v Alt-Bno v roce 1865, s tímto a jeho další studium bylo financováno z odkazu ve prospěch kláštera. Od roku 1866 do roku 1869 se zúčastnil německého Realschule a studoval od roku 1869 do roku 1872 na „K.u k. Česká instituce pro školení učitelů “. V roce 1872 se tam stal učitelem hudby a vedl různé sbory. Od roku 1874 do roku 1875 studoval na orgánové škole v Praze, stal se mistrovským sborem Umělecká Beda Philharmonic Association v roce 1876 a spřátelil se s Antonínem Dvořákem. V BRNO byl také klavíristkou Amalie Neruda, sestra Wilma Nerudas, se kterou také vystupoval v letech 1877 až 1879.

V roce 1877 se Janášek stal soukromým klavírním učitelem dvanáctiletého -studova talentovaného Zdenka Schulzová (narozen 15. srpna 1865, † 25. února 1938). 13. července 1881 se oženil se svým studentem jako šestnáctiletého. Zdenka byla dcerou ředitele Brünnera „K. U. K. Slovic Teacher Training Institution “, kde Janášek poprvé studoval, pak také učil. Dcera Olga se narodila 15. srpna 1882. Novorozenec byl nemocný a rodiče se dočasně oddělili. Syn Vladimír se narodil 16. května 1888; Obě děti byly pronásledovány nemoci po celý život.

Od října 1879 do února 1880 Janášek studoval na konzervatoři Leipzig s Oscarem Paulem a Leem Grilem a od dubna do června 1880 ve Vídni s Franz Krenn. 12. prosince 1880 provedl v domě Beda Brünner představení Smetanas Moldau. Na podzim 1881 byl zaměstnán jako ředitel nové orgánové školy v Brno, samotná škola byla otevřena o rok později, 15. října 1882. Janáčen zůstal jejím režisérem až do svého odchodu do důchodu v roce 1919; Od roku 1881 do roku 1888 byl také dirigentem Filharmonic Society. V roce 1884 vedl oslavu hudební smrti v Gregor Mendels. Mendel byl opatem Augustinera Abbey, které Janášek navštívil jako dítě, a později byl uznán jako průkopnický přírodovědec.

Janáčenův syn Vladimír zemřel na Scharlacha 9. listopadu 1890. Rodina utrpěla další úder osudu 26. února 1903, kdy milovaná dcera Olga zemřela na tyfus ve věku 20 let. Byly tam manželské krize. Tyto osobní zkušenosti se odrážejí v Janáčenském osudu opery (Osud). V roce 1904 byl v důchodu jako učitel hudby ve vzdělávacím středisku učitelů. Ve stejném roce se v Brünnu konala premiéra jeho opery Jenůfa, se kterou Janáchek ve svém premiéru v Narodního Divadlo v Praze v roce 1916 a na K. k. Hof-OPERNTHEATR ve Vídni v roce 1918 Pozdní průlom jako skladatel také uspěl mimo Moravii.

Pražský autor Max Brod v úzké spolupráci s skladatelem napsal německé vysílání pro pět svých oper, a tak dal Janáčekovi průlom na mezinárodní operní fázi. V té době byla představení v Čechu nemyslitelné mimo Čechu a Moravu. Dokonce i v Praze byly v němčině provedeny české opery v divadle Neue Deutsche - pokud vůbec -. Brod čelil obtížnému úkolu sladění jeho textu s hudbou, která je založena výhradně na jazykové melodii Čechů. To nebylo možné bez ústupků skladatele, takže „německá“ Jenůfa neodpovídala českým. Brod také postupně přispěl mnoha publikacemi a první biografií Janáčené slávy.

V roce 1917 se Janášek setkal s Kamilou Stösslovou (1891–1935). Platonický vztah s ní, který trval až do jeho smrti, také zdůraznil jeho manželství. V roce 1919 se Janášek stal ředitelem nově založené soukromé konzervatoře v Brno, po znárodnění v roce 1920 profesor mistrovské třídy pro složení. Ve své poslední desetiletí života napsal téměř všechny své mistrovské díly: Opers Káťa Kabanové, chytrá liška, věc makropulos a z mrtvého domu, dvou smyčcových kvartetů, Sinfonietta a glagolitická hmota.

Janáčenová hudba je charakterizována v zásadě tonálním základem silným aforismem a malými motivy podél velké jídelny. Harmonie, instrumentace a zvuková sada jsou silně formovány folklorickými prvky, ale jasně naznačují modernitu. V mnoha případech není překvapivý harmonický pokrok, který tvoří jeho výrazný styl, neoprávněné.

Co je pozoruhodné, jsou nikdy Emhases jeho hudebních nápadů, neromantické drama a velká lyrická jemnost. Jeho blízkost k přírodě (chytrá liška Little) je prováděna panteistickou filozofií. Politicky byl Janášek blízko panslavismu, a proto neochotně mluvil německy, i když ho ovládl bez chyb.

Glagolitická hmota (Česká glagolska miší, Kirchenlavisch Mše Glagolskaja, Latin Missa Glagolitica) je pozdním složením českého skladatele Leoše Janácheka. Práce je psána pro čtyři vokální sólisty (soprán, starý, tenor, bass), dvojitý sbor, varhany a velký orchestr. Janášek dokončil práci 15. října 1926 v jeho 72. roce. Premiéru v BRNO 5. prosince 1927, prostřednictvím místního souboru vedeného Jaroslavem Kvapilem. V roce 1929 byla v Ženevě uvedena v Ženevě na památku Janáčekové smrti mezi VII.

Janášek nastavil měřicí text glagolitického obřadu, tj. Ordinarium katolické mše se přeložil do církevního slovanského.

Pět vět nastavených na veletrh veletrhu (v latinském názvu): Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei jsou orámovány třemi instrumentálními sadami: orchestrální předehrou a dvěma post-Blosts: sólo varhany a orchestr Piece .

Janášek měl velké zkušenosti s prací sboru a měl Hodně napsané sborové hudby: Tento Opus je jeho mistrovským dílem v této oblasti. Práce začíná a končí triumfálně triumfálním fanfares typickým pro skladatele (viz také jeho dobře známá Symphonietta).

Janášek byl zastáncem panslavismu; Jeho glagolitický obchodní veletrh byl proto také považován za oživení starověké slovanské kultury v moderních průvodcích.

Byla zapojena historie „glagolitické mše“: Janášek začal náčrtky již v roce 1920, ale až do roku 1926 intenzivněji pracoval na práci. Skóre se objevilo až v roce 1929, po jeho smrti. Existují velké rozdíly mezi verzí pro premiéru (5. prosince 1927) a závěrečným tiskovým šablonou. Pozdější revize je nyní rozhodující pro představení, je více nápomocná studovat, snadněji, snadněji studovat a udělit některé důležité pasáže.

Sinfonietta op. 60 (původní název Symfonietta) českého skladatele Leoše Janáčka (1854-1928) je pětivěté orchestrální dílo z roku 1926. Instrumentace se vyznačuje značně rozšířenou žesťovou sekcí.

Podnětem ke vzniku Sinfonietty byla zakázka Českého sportovního klubu Sokol Janáčkovi na zkomponování slavnostní fanfárové hudby pro VIII. sjezd. Po skladbě se Janáček rozhodl přidat další čtyři věty, které zapsal během tří týdnů v březnu 1926. Sokol byl základním prvkem československého národního hnutí a Janáček, od mládí člen Sokola, se nechal vést svým vlastenectvím, když chtěl svým dílem vyjádřit dnešní svobodný český lid a především československou brannou moc oddanou , původně s názvem Military Sinfonietta. Zároveň vzdal hold svému rodnému Brnu pojmenováním pěti vět v návrhu programu premiéry Fanfaren, Burg, Královnin klášter, Ulice a radnice. Pohybové názvy však byly při tisku vynechány a Janáček věnoval Sinfoniettu Rose Newmarch, anglické spisovatelce o hudbě, z jejíž iniciativy Janáček v roce 1926 Anglii navštívil.

(Zdroj: Wikipedie)

seznam skladeb

Číslo titulu・Název・(Překlad / Anotace)・Délka

Msa Glagolskaya (hlaholská mše)
01・I Úvod (Úvod)・3:17
02・II. Gospodi Pomiluy (Kyrie) ・3:25
03III. Sláva (Gloria) v 6:30
04IV. Věruju (Credo)・12:13
05・V. Svět (Sanctus)・5:53
06VI. Agneče Božij (Agnus Dei)・5:48
07VII. Varhany Solo (varhany)・2:14
08VIII. Intrada・1:47

sinfonietta
09・I Allegretto・2:18
10・II. Andante – Allegretto・5:43
11III. Střední・5:18
12IV. Allegretto・2:51
13・V. Andante con moto・6:49

Zvuková nahrávka "Mša Glagolskaja" v All Saints Church, Tooting, Londýn, 17. a 18. září 1990, "Sinfonietta" ve Watford Town Hall, Watford, Velká Británie, 2. října 1990 "Organ" v Kathedarle z Ratzeburgu, Německo, 28. listopadu. 1991
.
Celková hrací doba: 64:23 minut

Informace o nabídkách a nákladech na dopravu

Naše nabídka pochází z likvidace sbírky knih, CD, desek a DVD a pár dalších věcí.

Naše články „nepublikujeme“ jen na internetu, ale tam, kde to považujeme za vhodné, se snažíme poskytnout přidanou hodnotu v podobě znalostí z praxe a vždy překládat do angličtiny, někdy i do několika jazyků. Za kontrolu, čištění, nafocení věci a další služby účtujeme paušálně 1,50 EUR za kus.

náklad

Před nákupem se nás neváhejte zeptat na další možnosti dopravy!

Zasíláme - v rámci možností - zcela podle vašeho přání. Vezměte prosím na vědomí také naše „Poznámky prodejce“. Tyto pokyny naleznete na konci/pod popisem položky.

Náš tip!

Chcete ušetřit náklady na dopravu? Zejména v zemích mimo EU? Možná dokonce udělat něco málo pro ochranu klimatu?

Před zakoupením této položky zvažte: Existuje někdo z vašich důvěryhodných kontaktů, kteří jsou v současné době v Německu/Evropě nebo tam žijí? Pokud ano, možná si osoba z této skupiny může přivézt tuto položku s sebou na cestu domů, pak budou platit pouze vnitrostátní nebo evropské náklady na dopravu (porovnejte náklady na dopravu níže). Stačí zadat vhodnou doručovací adresu. V rámci Německa doručení - v závislosti na způsobu dopravy - například do hotelu, kde je váš kontakt ubytován, obvykle netrvá déle než 1-3, maximálně 5 dní. Na zpracování plateb se nic nemění.

Sledování a pojištění

Vzhledem k tomu, že výchozí nastavení možností dopravy na eBay zcela nepochopitelně neumožňuje žádné informace o „s nebo bez sledování a pojištění“, jsou zde pro všechny níže uvedené možnosti dopravy použity následující (*) označení:
* znamená bez sledování a pojištění
** znamená se sledováním a pojištěním do 50 eur
*** znamená se sledováním a pojištěním do 500 eur

Národní

Deutsche Post: Zásilka knih/zboží・≤ 500 g・35,3 x 25 x 5 cm・Ř 3–5 dní・2,05 € *

Hermes: balík・≤ 25 kg・nejdelší + nejkratší strana ≤ 37 cm・Ø 2-5 dní
・3,97 € **・Vyzvednutí v obchodě Hermes
・4,85 € **・Doručení až domů

DHL: Balíček・≤ 2 kg・≤ 60 x 30 x 15 cm・Ø 1–2 dny・ 5,93 € ***

Mezinárodní

DHL: Balení M・≤ 2kg・Délka + šířka + výška ≤ 90 cm; žádná strana > 60 cm
・Evropská unie・Ø 3–5 dní・€ 13,04 *・€ 16,04**
・Velká Británie a Švýcarsko・Ø 5–7 dní・20,28 EUR *・23,34 EUR **
・Britské ostrovy (Alderney, Guernsey, Herm, Jersey, Jethou, Sark), Kanárské ostrovy, Svět・Ø 7–21 dní・23,96 € *・28,82 € **

Odchylky jsou možné – například v důsledku dočasného zvýšení nákladů na dopravu.


Übersetzung ins Deutsche

Leoš Janáček・Mša Glagolskaja [Glagolitische Messe]・Sinfonietta
Musiker*innen
Michael Tilson Thomas: London Symphony Chorus & Orchestra
Gabriela Beňačková (Sopran)・Felicity Palmer (Mezzo-Sopran)・Gary Lakes (Tenor)・Anatoly Kotcherga (Bass)・John Scott (Orgel)

Musiklabel: ℗©1992 Sony Classical・SK 47182
Format: CD
Gesamtspielzeit: 64:23 Minuten
Land: Tschechien
56-seitiges Beiheft・Einleitung von Vladimir Karbusicky, übersetzt in Englisch, Deutsch, Französisch and Italien・Libretto im tschechischen Original, übersetzt in Englissh, Deutsch und Französisch
EAN/Barcode: 5099704718224
Genre: Klassik・Sinfonie
Stil: Moderne・Tschechisch (volkstümlich)

Hergestellt in Österreich

Zustand: CD, Beiheft & CD-Hülle so gut wie neu! Der Kartonschuber weist deutliche Altersspuren auf. (s. Fotos)

Informationen zu Musik, Komponist und Musiker*innen

Leoš Janáček (* 3. Juli 1854 in Hukvaldy (Hochwald); † 12. August 1928 in Mährisch-Ostrau) war ein tschechischer Komponist.

Leoš Janáček wurde als neuntes von 14 Kindern des Dorfschullehrers Jiří Janáček (1815–1866) in Hukvaldy in der damals zu Kaisertum Österreich gehörenden Markgrafschaft Mähren geboren. Sein Vater war zugleich Kirchenmusiker, Organist und Chorleiter. Seine Mutter Amalie, geborene Grulich, war die Tochter eines wohlsituierten Gastwirtes aus dem ostböhmischen Wallfahrtsort Králíky (deutsch Grulich). Nach dem frühen Tod seines Vaters wurde für den unmündigen Janáček sein Onkel Jan Janáček (1810–?), Dorfpfarrer in Blazice in der Nähe von Kroměříž, als Vormund bestellt.

Janáček wurde von seinen Eltern im Jahr 1865 in die Klosterschule beim Augustinerstift in Alt-Brünn geschickt, wobei dies und sein weiteres Studium aus Vermächtnissen zugunsten des Klosters finanziert wurde. 1866 bis 1869 besuchte er die deutsche Realschule und studierte 1869 bis 1872 an der „k.u k. tschechischen Lehrerbildungsanstalt“. 1872 wurde er dort Musiklehrer und leitete verschiedene Chöre. 1874 bis 1875 studierte er an der Orgelschule in Prag, wurde 1876 Chormeister des Philharmonischen Vereins Umělecká beseda (bis 1890) und befreundete sich mit Antonín Dvořák. In Brünn war er außerdem Schüler der Pianistin Amalie Neruda, der Schwester Wilma Nerudas, mit der er zwischen 1877 und 1879 auch zusammen auftrat.

1877 wurde Janáček Privatklavierlehrer der zwölfjährigen talentierten Zdenka Schulzová (* 15. August 1865; † 25. Februar 1938). Er heiratete seine Schülerin als 16-Jährige am 13. Juli 1881. Zdenka war die Tochter des Direktors der Brünner „K. u. K. slawischen Lehrerbildungsanstalt“, an der Janáček zuerst studierte, dann auch unterrichtete. Am 15. August 1882 kam Tochter Olga zur Welt. Die Neugeborene war kränklich, und die Eltern trennten sich vorübergehend. Am 16. Mai 1888 wurde der Sohn Vladimír geboren; beide Kinder wurden zeitlebens von Krankheiten heimgesucht.

Von Oktober 1879 bis Februar 1880 studierte Janáček am Leipziger Konservatorium bei Oscar Paul und Leo Grill sowie von April bis Juni 1880 in Wien bei Franz Krenn. Am 12. Dezember 1880 dirigierte er die Brünner Aufführung von Smetanas Moldau im Beseda-Haus. Im Herbst 1881 wurde er als Direktor der neuen Orgelschule in Brünn angestellt, die Schule selbst wurde ein Jahr später, am 15. Oktober 1882, eröffnet. Janáček blieb ihr Direktor bis zu seiner Pensionierung 1919; zudem war er 1881 bis 1888 Dirigent der Philharmonischen Gesellschaft. 1884 leitete er die musikalische Totenfeier Gregor Mendels. Mendel war Abt des Augustinerstifts, das Janáček als Kind besucht hatte, und wurde später als bahnbrechender Naturforscher anerkannt.

Am 9. November 1890 starb Janáčeks Sohn Vladimír an Scharlach. Ein weiterer Schicksalsschlag ereilte die Familie am 26. Februar 1903, als die geliebte Tochter Olga mit 20 Jahren an Typhus starb. Es kam zu Ehekrisen. Diese persönlichen Erlebnisse spiegeln sich in Janáčeks Oper Schicksal (Osud) wider. 1904 wurde er als Musiklehrer an der Lehrerbildungsanstalt pensioniert. Im selben Jahr fand die Uraufführung seiner Oper Jenůfa in Brünn statt, mit der Janáček bei ihren Erstaufführungen im Národní divadlo in Prag 1916 und am k. k. Hof-Operntheater in Wien 1918 der späte Durchbruch als Komponist auch über Mähren hinaus gelang.

Der Prager Autor Max Brod verfasste in enger Zusammenarbeit mit dem Komponisten deutsche Übertragungen für fünf seiner Opern und verhalf Janáček damit zum Durchbruch auf den internationalen Opernbühnen. Aufführungen auf Tschechisch waren damals außerhalb von Böhmen und Mähren undenkbar. Selbst in Prag wurden tschechische Opern am Neuen Deutschen Theater – wenn überhaupt – auf deutsch aufgeführt. Brod stand vor der schwierigen Aufgabe, seinen Text in Einklang zu bringen mit einer Musik, die ganz auf der Sprachmelodie des Tschechischen basiert. Dies war ohne Zugeständnisse des Komponisten nicht möglich, so dass die „deutsche“ Jenůfa nicht notengetreu mit der tschechischen übereinstimmt. Brod trug auch durch zahlreiche Veröffentlichungen und eine erste Biografie zum allmählich einsetzenden Ruhm Janáčeks bei.

1917 begegnete Janáček Kamila Stösslová (1891–1935). Die platonische Beziehung zu ihr, die bis zu seinem Tod anhielt, belastete seine Ehe zusätzlich. 1919 wurde Janáček Direktor des neu gegründeten privaten Konservatoriums in Brünn, nach der Verstaatlichung 1920 Professor einer Meisterklasse für Komposition. In seinem letzten Lebensjahrzehnt schrieb er fast alle seine Meisterwerke: Die Opern Káťa Kabanová, Das schlaue Füchslein, Die Sache Makropulos und Aus einem Totenhaus, die beiden Streichquartette, die Sinfonietta und die Glagolitische Messe.

Janáčeks Musik zeichnet sich auf grundsätzlich tonaler Grundlage durch starke Aphoristik und kleingliedrige Motivik neben großen Kantilenen aus. Die Harmonik, die Instrumentation und der Tonsatz sind stark von folkloristischen Elementen geprägt, weisen dabei aber deutlich in die Moderne. Vielfach sind überraschende harmonische Fortschreitungen, die seinen unverwechselbaren Stil ausmachen, funktionsharmonisch nicht begründbar.

Auffallend sind die nie abreißenden Emphasen seiner musikalischen Einfälle, die unromantische Dramatik und die große lyrische Subtilität. Seine Naturverbundenheit (Das schlaue Füchslein) ist von einer pantheistischen Philosophie getragen. Politisch stand Janáček dem Panslawismus nahe und sprach daher nur ungern Deutsch, obwohl er es fehlerfrei beherrschte.

Die Glagolitische Messe (tschechisch Glagolská mše, kirchenslawisch Mša glagolskaja, lat. Missa Glagolitica) ist eine späte Komposition des tschechischen Komponisten Leoš Janáček. Das Werk ist geschrieben für vier Gesangssolisten (Sopran, Alt, Tenor, Bass), Doppelchor, Orgel und großes Orchester. Janáček vollendete das Werk am 15. Oktober 1926, also in seinem 72. Lebensjahr. Es wurde am 5. Dezember 1927 in Brno uraufgeführt, durch ein von Jaroslav Kvapil geleitetes örtliches Ensemble. 1929 wurde sie im Gedenken an Janáčeks Tod bei den VII. Weltmusiktagen der Internationalen Gesellschaft für Neue Musik (ISCM World Music Days) in Genf aufgeführt und international bekanntgemacht.

Janáček vertonte den Messtext des glagolitischen Ritus, das heißt das ins Kirchenslawische übersetzte Ordinarium der katholischen Messe.

Die fünf den Messetext vertonenden Sätze (in der lateinischen Benennung): Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei werden von drei Instrumentalsätzen umrahmt: einem orchestralen Vorspiel, und zwei Postludien: einem Orgel-Solo und einem Orchesterstück.

Janáček hatte große Erfahrung in der Chorarbeit und hatte u. a. eine Menge Chormusik geschrieben: dieses Opus ist sein Meisterwerk auf diesem Gebiet. Das Werk beginnt und endet mit den für den Komponisten typischen triumphierenden Fanfaren (siehe auch seine bekannte Sinfonietta).

Janáček war ein Anhänger des Panslawismus; seine Glagolitische Messe wurde daher auch als Wiederbelebung uralter slawischer Kultur in modernem Gewande gesehen.

Die Entstehungsgeschichte der „Glagolitischen Messe“ war verwickelt: Janáček begann schon 1920 mit Skizzen, aber erst 1926 arbeitete er intensiver an dem Werk. Die Partitur erschien erst 1929, nach seinem Tode. Zwischen der Fassung für die Uraufführung (5. Dezember 1927) und der endgültigen Druckvorlage bestehen große Unterschiede. Die spätere Überarbeitung ist nunmehr für Aufführungen maßgeblich, sie ist instrumental reichhaltiger, leichter einzustudieren und an einigen wichtigen Passagen verknappt.

Die Sinfonietta op. 60 (im Originaltitel Symfonietta) des tschechischen Komponisten Leoš Janáček (1854–1928) ist ein fünfsätziges Orchesterwerk aus dem Jahre 1926. Die Instrumentierung ist durch einen stark erweiterten Blechbläserapparat gekennzeichnet.

Den Auslöser für die Entstehung der Sinfonietta bildete ein Auftrag des tschechischen Sportvereins Sokol („Der Falke“) an Janáček, zu dessen VIII. Kongress eine festliche Fanfarenmusik zu komponieren. Nach der Komposition entschloss sich Janáček, vier weitere Sätze folgen zu lassen, die er innerhalb von drei Wochen im März 1926 niederschrieb. Der Sokol stellte ein wesentliches Element der tschechoslowakischen Nationalbewegung dar, von deren Patriotismus sich auch Janáček – von Jugend an Mitglied im Sokol – leiten ließ, als er in dem Werk den freien tschechischen Menschen von heute zum Ausdruck bringen wollte und es zunächst der tschechoslowakischen bewaffneten Macht widmete, mit dem anfänglichen Titel Militär-Sinfonietta. Zugleich huldigte er seiner Heimatstadt Brünn, indem er die fünf Sätze im Programmentwurf der Uraufführung mit Fanfaren, Burg, Das Königin-Kloster, Straße und Rathaus betitelte. Die Satztitel entfielen bei der Drucklegung allerdings wieder, und Janáček widmete die Sinfonietta Rosa Newmarch, einer englischen Musikschriftstellerin, auf deren Initiative hin Janáček 1926 England besucht hatte.

(Quelle: Wikipedia)

Trackliste

Titel-Nr.・Titel・(Übersetzung / Anmerkung)・Länge

Mša Glagolskaja (Glagolitic Mass)    
01・I. Úvod (Introduction)・3:17
02・II. Gospodi Pomiluj (Kyrie)・3:25
03・III. Slava (Gloria)・6:30
04・IV. Věruju (Credo)・12:13
05・V. Svet (Sanctus)・5:53
06・VI. Agneče Božij (Agnus Dei)・5:48
07・VII. Varhany Solo (Orgel)・2:14
08・VIII. Intrada・1:47

Sinfonietta    
09・I. Allegretto・2:18
10・II. Andante - Allegretto・5:43
11・III. Moderato・5:18
12・IV. Allegretto・2:51
13・V. Andante con moto・6:49

Tonaufnahme der "Mša Glagolskaja" in der All Saints Church, Tooting , London, 17. & 18. September 1990・der "Sinfonietta" in der Watford Town Hall, Watford, UK, 2. Oktober 1990・"Orgel" in der Kathedarle von Ratzeburg, Germany, 28. November 1991
.
Gesamtspielzeit: 64:23 Minuten

Produzent: David Mottley (Mass)・Sid McLaughlan (Sinfonietta)・Marcus Herzog (Organ)

Hinweise zu Angebot und Versandkosten

Unser Angebot stammt aus der Auflösung einer Sammlung von Büchern, CDs, Schallplatten und DVDs und einigen anderen Dingen.

Wir "rotzen" unsere Artikel nicht einfach ins Internet, sondern dort, wo es uns angebracht erscheint, bemühen wir uns, einen Mehrwert an Hintergrundwissen mitzuliefern und übersetzen immer ins Englische, manchmal in mehrere Sprachen. Für Sichtung, Reinigung, Fotografie des Artikels sowie weitere Serviceleistungen berechnen wir eine Pauschale von 1,50 EUR pro Artikel.

Versand

Fühlen Sie sich frei, uns vor dem Kauf nach anderen Versandmöglichkeiten zu fragen!

Wir versenden - insofern möglich - ganz nach ihren Wünschen. Beachten Sie bitte auch unsere „Hinweise des Verkäufers“. Diese Hinweise finden Sie am Ende/unter der Artikelbeschreibung.

Unser Tipp!

Sie wollen Versandkosten sparen? Insbesondere in Nicht-EU-Länder? Vielleicht sogar eine Kleinigkeit für den Klimaschutz tun?

Überlegen sie vor dem Kauf dieses Artikels: Gibt es unter ihren vertrauenswürdigen Kontakten solche, die sich gerade in Deutschland / Europa aufhalten oder dort leben? Wenn ja, vielleicht kann eine Person aus diesem Kreis diesen Artikel anlässlich einer Heimreise mitbringen, dann fallen nur noch nationale oder europäische Versandkosten an (vergleichen Sie dazu die Versandkosten weiter unten). Sie müssen nur eine entsprechende Lieferadresse angeben. Innerhalb Deutschlands dauert die Lieferung - je nach Versandart - zum Beispiel in das Hotel, in dem sich Ihr Kontakt aufhält, in der Regel nicht länger als 1-3, maximal 5 Tage. An der Zahlungsabwicklung ändert sich nichts.

Sendungsverfolgung und Versicherung

Da die eBay-Voreinstellungen zu den Versandoptionen völlig unverständlicherweise keine Angaben zu „mit oder ohne Sendungsverfolgung und Versicherungsvariante“ ermöglichen, hier für alle unten aufgeführten Versandoptionen folgende (*) - Kennzeichnungen:
* bedeutet ohne Sendungsverfolgung und Versicherung
** bedeutet mit Sendungsverfolgung und Versicherung bis 50 Euro
*** bedeutet mit Sendungsverfolgung und Versicherung bis 500 Euro

National

Deutsche Post: Bücher-/Warensendung・≤ 500g・35,3 x 25 x 5cm・Ø 3-5 Tage・€ 2,05 *

Hermes: Päckchen・≤ 25kg・längste + kürzeste Seite ≤ 37cm・Ø 2-5 days
・€ 3,97 **・Abholung im Hermes-Paketshop
・€ 4,85 **・Haustürzustellung

DHL: Paket・≤ 2kg・≤ 60 x 30 x 15cm・Ø 1-2 Tage・€ 5,93 ***

International

DHL: Päckchen M・≤ 2kg・Länge + Breite + Höhe ≤ 90cm; keine Seite > 60cm
・Europäische Union・Ø 3-5 Tage・€ 13,04 *・€ 16,04 **
・Großbritannien und Schweiz・Ø 5-7 Tage・€ 20,28 *・€ 23,34 **
・Britische Inseln (Alderney, Guernsey, Herm, Jersey, Jethou, Sark), Kanarische Inseln, Welt・Ø 7-21 Tage・€ 23,96 *・€ 28,82 **

Abweichungen sind - etwa wegen zwischenzeitlicher Anhebung der Versandkosten - möglich.


translation to English

Leoš Janáček ・ Mša Glagolskaja [Glagolitical Mass] ・ Sinfonietta
Musicians
Michael Tilson Thomas: London Symphony Chorus & Orchestra
Gabriela Beňačková (soprano) ・ Felicity Palmer (mezzo-soprano) ・ Gary Lakes (tenor) ・ Anatoly Kotcherga (bass) ・ John Scott (organ)

Music label: ℗ © 1992 Sony Classical ・ SK 47182
Format: CD
Total playing time: 64:23 minutes
Land: Czech Republic
56-page Supplement ・ Introduction of Vladimir Karbusicky, translated into English, German, French and Italy ・ Libretto in the Czech original, translated into English, German and French
EAN/barcode: 5099704718224
Genre: Classic ・ Symphony
Style: modern ・ Czech (popular)

Made in Austria

Condition: CD, booklet & CD case as good as new! The cardboard slipcase shows clear signs of age. (see photos)

Information on music, composer and musicians

Leoš Janáček (born July 3, 1854 in Hukvaldy (Hochwald), † August 12, 1928 in Moravian Ostrau) was a Czech composer.

Leoš Janáček was born as a ninth of 14 children of the village school teacher Jiří Janáček (1815–1866) in Hukvaldy in the Moravian Margravial Margravial Margravial. His father was also a church musician, organist and choir director. His mother Amalie, born Grulich, was the daughter of a well -off innkeeper from the East Bohemian pilgrimage site Králíky (German Grulich). After the early death of his father, his uncle Jan Janáček (1810–?), Pastor in Blazice near Kroměříž, was ordered as a guardian for the underage Janáček.

Janáček was sent by his parents to the monastery school at the Augustiner Abbey in Alt-Brno in 1865, with this and his further study was financed out of legacy in favor of the monastery. From 1866 to 1869 he attended the German Realschule and studied from 1869 to 1872 at the “K.U k. Czech teacher training institution ”. In 1872 he became a music teacher there and led various choirs. From 1874 to 1875 he studied at the organ school in Prague, became master chorus of the Umělecká Beda Philharmonic Association in 1876 and made friends with Antonín Dvořák. In Brno, he was also a pianist Amalie Neruda, the sister Wilma Nerudas, with whom he also performed between 1877 and 1879.

In 1877 Janáček became a private piano teacher of the twelve -year -old talented Zdenka Schulzová (born August 15, 1865, † February 25, 1938). He married his student as a 16-year-old on July 13, 1881. Zdenka was the daughter of the director of the Brünner “K. u. K. Slavic teacher training institution ”, where Janáček first studied, then also taught. Daughter Olga was born on August 15, 1882. The newborn was sickly and the parents temporarily separated. The son Vladimír was born on May 16, 1888; Both children were haunted by diseases throughout their life.

From October 1879 to February 1880, Janáček studied at the Leipzig Conservatory with Oscar Paul and Leo Grill and from April to June 1880 in Vienna with Franz Krenn. On December 12, 1880, he conducted the Brünner performance of Smetanas Moldau in the Beda House. In autumn 1881 he was employed as director of the new organ school in Brno, the school itself was opened a year later, on October 15, 1882. Janáček remained her director until his retirement in 1919; He was also conductor of the Philharmonic Society from 1881 to 1888. In 1884 he headed the musical death celebration in Gregor Mendels. Mendel was Abbot of the Augustiner Abbey, which Janáček had visited as a child, and was later recognized as a groundbreaking naturalist.

Janáček's son Vladimír died of Scharlach on November 9, 1890. The family suffered another stroke of fate on February 26, 1903 when the beloved daughter Olga died of typhoid at the age of 20. There were marriage crises. These personal experiences are reflected in Janáček's opera fate (Osud). In 1904 he was retired as a music teacher at the teacher training center. In the same year the premiere of his opera Jenůfa took place in Brünn, with which Janáček in her premieres in the Národní Divadlo in Prague in 1916 and on the k. k. Hof-Operntheater in Vienna in 1918 The late breakthrough as a composer also succeeded beyond Moravia.

In close cooperation with the composer, the Prague author Max Brod wrote German broadcasts for five of his operas and thus gave Janáček to a breakthrough on the international opera stages. At that time, performances in Czech were unthinkable outside of Bohemia and Moravia. Even in Prague, Czech operas at the Neue Deutsche Theater - if at all - were performed in German. BROD faced the difficult task of reconciling his text with a music that is based entirely on the language melody of the Czech. This was not possible without the composer's concessions, so that the "German" Jenůfa did not match the Czech. Brod also contributed through numerous publications and a first biography of Janáček's fame gradually.

In 1917 Janáček met Kamila Stösslová (1891–1935). The Platonic relationship with her, which lasted until his death, also stressed his marriage. In 1919 Janáček became director of the newly founded private conservatory in Brno, after the nationalization in 1920 professor of a master class for composition. In his last decade of life, he wrote almost all of his masterpieces: the operas Káťa Kabanová, the clever fox, the thing macropulos and from a dead house, the two string quartets, the Sinfonietta and the Glagolitical Mass.

Janáček's music is characterized on a fundamentally tonal basis by strong aphorism and small -loving motifs alongside large canteen. The harmony, the instrumentation and the sound set are strongly shaped by folkloric elements, but clearly indicate modernity. In many cases, surprising harmonious progress that make up its distinctive style are not justifiable.

What is striking are the never -off emhases of his musical ideas, the unromantic drama and the great lyrical subtlety. His closeness to nature (the clever fox little) is carried out by a pantheistic philosophy. Politically, Janáček was close to panslavism and therefore reluctantly spoke German, even though he dominated it without errors.

The Glagolitical Mass (Czech Glagolská Mše, Kirchenlavisch Mša Glagolskaja, Latin Missa Glagolitica) is a late composition by the Czech composer Leoš Janáček. The work is written for four vocal soloists (soprano, old, tenor, bass), double choir, organ and large orchestra. Janáček completed the work on October 15, 1926, in his 72nd year. It was premiered in Brno on December 5, 1927, through an local ensemble led by Jaroslav Kvapil. In 1929 she was listed in Geneva in memory of Janáček's death among the VII. World Music Days of the International Society for New Music (ISCM World Music Days) in Geneva.

Janáček set the measurement text of the glagolitical rite, i.e. the Ordinarium of the Catholic Mass translated into the church Slavic.

The five sentences set to the trade fair text (in the Latin name): Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus dei are framed by three instrumental sets: an orchestral prelude, and two post-blosts: an organ solo and an orchestra piece.

Janáček had great experience in choir work and had A lot of choral music written: This opus is its masterpiece in this area. The work begins and ends with the triumphantly triumphant fanfares typical of the composer (see also its well -known symphonietta).

Janáček was a supporter of panslavism; His glagolitical trade fair was therefore also seen as a revival of ancient Slavic culture in modern guides.

The history of the "Glagolitical Mass" was involved: Janáček began sketches as early as 1920, but it wasn't until 1926 that he worked more intensively on the work. The score only appeared in 1929, after his death. There are large differences between the version for the premiere (December 5, 1927) and the final print template. The later revision is now decisive for performances, it is more instrumental to study, more easily, easier to study and to grant some important passages.

The Sinfonietta op. 60 (original title Symfonietta) by the Czech composer Leoš Janáček (1854-1928) is a five-movement orchestral work from 1926. The instrumentation is characterized by a greatly expanded brass section.

The trigger for the creation of the Sinfonietta was an order from the Czech sports club Sokol (“The Falcon”) to Janáček to compose festive fanfare music for the VIII Congress. After the composition, Janáček decided to add four more movements, which he wrote down within three weeks in March 1926. Sokol was an essential element of the Czechoslovak national movement, and Janáček, a member of Sokol from his youth, let his patriotism guide him when he wanted to express the free Czech people of today in the work and first of all the Czechoslovak armed power dedicated, initially titled Military Sinfonietta. At the same time, he paid homage to his hometown of Brno by naming the five movements in the draft program of the premiere Fanfaren, Burg, The Queen's Monastery, Street and Town Hall. However, the movement titles were omitted when it went to press, and Janáček dedicated the Sinfonietta to Rosa Newmarch, an English writer on music, on whose initiative Janáček had visited England in 1926.

(Source: Wikipedia)

tracklist

Title No.・Title・(Translation / Annotation)・Length

Msa Glagolskaya (Glagolitic Mass)
01・I Úvod (Introduction)・3:17
02・II. Gospodi Pomiluy (Kyrie)・3:25
03・III. Slava (Gloria)・6:30
04・IV. Věruju (Credo)・12:13
05・V. Svet (Sanctus)・5:53
06・VI. Agneče Božij (Agnus Dei)・5:48
07・VII. Varhany Solo (organ)・2:14
08・VIII. Intrada・1:47

sinfonietta
09・I Allegretto・2:18
10・II. Andante - Allegretto・5:43
11・III. Moderate・5:18
12・IV. Allegretto・2:51
13・V. Andante con moto・6:49

Sound recording of "Mša Glagolskaja" at All Saints Church, Tooting , London, September 17th & 18th, 1990・the "Sinfonietta" at Watford Town Hall, Watford, UK, October 2, 1990・"Organ" in the Kathedarle from Ratzeburg, Germany, November, 28, 1991
.
Total playing time: 64:23 minutes

Producer: David Mottley (Mass)・Sid McLaughlan (Sinfonietta)・Marcus Herzog (Organ)

Information about offers and shipping costs

Our offer comes from the liquidation of a collection of books, CDs, records and DVDs and a few other things.

We don't just "publish" our articles onto the Internet, but where we think it's appropriate, we try to provide added value in terms of background knowledge and always translate into English, sometimes into several languages. We charge a flat rate of EUR 1.50 per item for inspection, cleaning, photography of the item and other services.

Shipment

Feel free to ask us about other shipping options before purchasing!

We ship - as far as possible - entirely according to your wishes. Please also note our “Seller’s Notes”. You can find these instructions at the end/underneath the item description.

Our tip!

Do you want to save shipping costs? Especially in non-EU countries? Maybe even do a little something for climate protection?

Before purchasing this item, consider: Are there any of your trustworthy contacts who are currently in Germany/Europe or live there? If so, perhaps a person from this group can bring this item with them on a trip home, then only national or European shipping costs will apply (compare shipping costs below). You just need to provide an appropriate delivery address. Within Germany, delivery - depending on the shipping method - for example to the hotel where your contact is staying, usually takes no longer than 1-3, a maximum of 5 days. Nothing changes in payment processing.

Tracking and insurance

Since the eBay default settings for shipping options, completely incomprehensibly, do not allow any information about “with or without tracking and insurance,” the following (*) markings are used here for all shipping options listed below:
* means without tracking and insurance
** means with tracking and insurance up to 50 euros
*** means with tracking and insurance up to 500 euros

National

Deutsche Post: Books/goods shipment・≤ 500g・35.3 x 25 x 5cm・Ø 3-5 days・€ 2.05 *

Hermes: parcel・≤ 25kg・longest + shortest side ≤ 37cm・Ø 2-5 days
・€3.97 **・Pickup from the Hermes parcel shop
・€4.85 **・Doorstep delivery

DHL: Package・≤ 2kg・≤ 60 x 30 x 15cm・Ø 1-2 days・€ 5.93 ***

International

DHL: Package M・≤ 2kg・Length + width + height ≤ 90cm; no side > 60cm
・European Union・Ø 3-5 days・€ 13.04 *・€ 16.04 **
・UK and Switzerland・Ø 5-7 days・€20.28 *・€23.34 **
・British Islands (Alderney, Guernsey, Herm, Jersey, Jethou, Sark), Canary Islands, World・Ø 7-21 days・€23.96 *・€28.82 **

Deviations are possible - for example due to temporary increases in shipping costs.