Katalog specjalizowany znaków pocztowych ziem polskich 1985
[Katalog polnischer Briefmarken]
[Catalog of Polish postage stamps]

Katalog specjalizowany znaków pocztowych ziem polskich 1985

🇩🇪 DE
Der Katalog enthält polnische Briefmarken aus den Jahren 1944-1985 mit aktuellen Preisbewertungen für 1985.

🇬🇧 UK
The catalog contains Polish postage stamps from 1944-1985 with valuations current for 1985.

🇵🇱 PL
Katalog zawiera polskie znaczki pocztowe z lat 1944-1985 wraz z wycenami aktualnymi na rok 1985.

Katalog Specjalizowany Znaków Pocztowych Ziem Polskich, którego drugie wydanie oddajemy do użytku czytelnikom, stanowi realizację uzgodnień, podjętych na przełomie 1973-1974 roku pomiędzy Polskim Związkiem Filatelistów, Przedsiębiorstwem Filatelistycznym i Krajową Agencją Wydawniczą. Powstała wówczas koncepcja opracowania dwóch wydawnictw: Katalogu Popularnego, który ma się ukazywać corocznie oraz Katalogu Specjalizowanego, wydawanego co 4-5 lat. Pierwsza część tej koncepcji - Katalog Popularny - została zrealizowana po raz pierwszy w 1975 roku i doczekała się już 9 wydań, druga część - Katalog Specjalizowany, została zrealizowana po raz pierwszy w 1981 r., a obecnie ukazuje się drugie wydanie.
Katalog Specjalizowany ma spełniać następujące funkcje:
- zawierać ceny urzędowe i ceny orientacyjne na możliwie wszystkie znaczki i całostki, z odmianami, błędami, próbami itp. oraz na całości pocztowe mające obieg na ziemiach polskich;
- stanowić podstawowe źródło wiedzy o znakach pocztowych ziem polskich;
- stanowić podstawowe źródło wiedzy filatelistycznej z zakresu historii i organizacji poczt na ziemiach polskich.
W Katalogu Specjalizowanym przyjęto zasadę odmienną od dotychczas stosowanych w wydawanych w Polsce katalogach, a mianowicie jako nadrzędny przyjęto podział wg organizacji poczt, a w ramach danej poczty - układ chronologiczny. W takim układzie całostki, które dotąd stanowiły wydzieloną część Katalogu, znalazły się w poszczególnych rozdziałach, zależnie od emitujących je organizacji pocztowych. Podobnie znaczki urzędowe i dopłaty - znaczki urzędowe Polski międzywojennej znajdzie czytelnik w rozdziale Poczta Polska 1918-1939, a znaczki urzędowe powojenne - w rozdziale Poczta PRL; znaczki dopłaty umieszczone zostały w rozdziałach Poczta Polska 1918-1939, Poczta PRL oraz poczt lokalnych (prowizoria 1918-19l9).
Układ rozdziałów jest następujący:
- zarys historii rozwoju organizacji danej poczty
- zasięg terenowy (ew. mapka, wykaz placówek) i okres działalności
- dokumentacja filatelistyczna z okresu wprowadzenia organizacji poczty (prekursory, frankatury mieszane itp.)
- znaki pocztowe w następującej kolejności: 1 - znaczki, 2 - całostki, 3 - stemple pocztowe. - taryfy pocztowe.
Zarys historyczny i dane o zakresie działania poczty podane są w skrócie, dane o okresie organizowania poczty mają charakter informacyjny, z wskazaniem typowych walorów i ich cech. Znaczki i całostki są skatalogowane i opisane możliwie dokładnie, natomiast stemple pocztowe - informacyjnie (np. podział na typy, przykłady ilustrowane, kryteria cenowe).
Katalog Specjalizowany nie jest monografią poczt i filatelistyki, ani podręcznikiem żródłowym informacji o indywidualnych cechach znaczków, formach druku, platingu, cechach wyróżniających znaczki oryginalne od znanych fałszerstw, zawiera jednak informacje, umożliwiające klasyfikację i identyfikację znaków pocztowych do zbiorów. Katalog niniejszy obejmuje znaki pocztowe emitowane przez polskie władze pocztowe lub przez obce poczty na ziemiach polskich. Znaki pocztowe emitowane przez polskie władze pocztowe katalogujemy niezależnie od tego, czy miały one obieg na ziemiach polskich, czy poza granicami, jak np. znaki poczt obozów polskich w Niemczech i we Włoszech w latach 1945-1946 lub znaki poczty II Korpusu w ZSRR. Bardzo złożona jest sprawa emisji poczt obcych na ziemiach polskich, ponieważ po rozbiorach Polski na jej terenach działały poczty: rosyjska, austriacka, pruska i saska, a więc wszystkie praktycznie znaki tych poczt mogły być w obiegu na ziemiach polskich i być użytkowane przez Polaków. Przyjęto założenia ograniczające - skatalogowano jedynie te znaczki i całostki, które były wydawane przez okupantów specjalnie do obiegu na naszych ziemiach - a więc znaki Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego podczas I wojny światowej, całostki austriackie i rosyjskie z tekstami polskimi, znaki poczt polowych austriackich (K.u.K. Feldpost), znaki pocztowe Generalnej Guberni podczas II wojny. W działach stempli opisano typy stempli poczt obcych na ziemiach polskich oraz typy stempli poczty polskiej.
Dla każdego wydania podano datę wprowadzenia i wycofania znaczków z obiegu, okoliczność wydania, popularną nazwę, nazwiska projektantów i rytowników, rodzaj druku, wykaz form drukowych, dane o rodzaju papieru, gumy, sposobie oddzielania, wielkość rysunku znaczka (w przypadku bloków także wielkość bloku), wielkość nakładu, dane o fałszerstwach. w uzasadnionych przypadkach podano także ceny znaczków w parkach, paskach i czworoblokach, ceny znaczków na listach i wycinkach.
Przy opracowaniu II wydania Katalogu korzystaliśmy z listów i głosów w dyskusjach. Dziękujemy wszystkim, którzy swymi uwagami przyczynili się do ulepszenia treści Katalogu, w szczególności przez wskazanie błędów oraz uzupełnienie informacjami o nie katalogowanych błędach i usterkach.
Z nowych działów, które znalazły się w II wydaniu należy wymienić: poczty obce w Małopolsce Wschodniej w latach 1918-1920, poczty doręczeniowe sądowe, poczty dworcowe i ambulansowe oraz frankatury mechaniczne. Znowelizowano i rozszerzono opracowanie wydania przedrukowego Poczta Polska na Gen. Gouv. Warschau (nr 6-16), obu wydań przedrukowych lubelskich (nr 17-29), znaczków z nadrukami „groszy”, poczt jenieckich, korespondencji obozów koncentracyjnych oraz poczt wojskowych. Rozszerzono zakres wyceny znaczków na listach, obejmując wszystkie znaczki PRL wycofane z obiegu, wprowadzono wycenę znaczków z marginesami, zawierającymi cechy charakterystyczne nakładu (bloki legitymacyjne). Wszystkie odmiany znaczków i całostek, błędy i usterki oraz próby zostały oznaczone symbolami katalogowymi. Skatalogowano także znane usterki ząbkowania znaczków użyte przy tym określenia: brak ząbkowania i podwójne ząbkowanie oznaczają, że usterka występuje z jednej strony znaczka, jeżeli nie podano wyraźnie: brak dwustronnego ząbkowania, podwójne dwustronne ząbkowanie. Wycena znaczków z brakiem ząbkowania z jednej strony - w przypadku ząbkowania liniowego (ZL) dotyczy jednego znaczka z marginesem nie oddzielonym perforacją lub parki znaczków nie rozdzielonych perforacją. W przypadku znaczków droższych może być stosowana odrębna wycena znaczka pojedynczego i parki znaczków z brakiem perforacji.
Wprowadzono także nowe określenia bloku, arkusika, przywieszki, nowodruku i wtórnodruku zgodnie z przyjętymi przez Komisję Naukowo-Badawczą Okręgu Warszawskiego PZF. Podano je w rozdziale I, nie zmieniono jednak numeracji bloków, mimo, iż wg nowego określenia niektóre arkusiki powinny być nazwane blokami.
Wszystkie ceny w Katalogu zostały ustalone przez Przedsiębiorstwo Filatelistyczne, zarówno podane drukiem prostym jak i pochyłym. Symbolem -.- oznaczono pozycje, na które Przedsiębiorstwo Filatelistyczne nie ustaliło cen. Wydawca nie miał wpływu na zakres ustalanych cen ani na ich wielkość.
Katalog jest bogato ilustrowany. Każdy znaczek, z wyjątkiem znaczków różniących się tylko nominałem ma swoją ilustrację. W przypadku nadruków rysunek przedstawia nadruk lub nadruk na tle osłabionego rysunku znaczka. W przypadku całostek pocztowych, ze względu na brak miejsca, fotografie części ozdobnej karty przedstawiono tylko w niezbędnym zakresie, ograniczając się w większości przypadków do ilustracji samego znaku opłaty na całostce. Znaczki i nadruki na znaczkach przedstawione są w zmniejszeniu około 33%, a znaki na całostkach, bloki i całości pocztowe - w zmniejszeniu 50%.
Katalog Specjalizowany 1985 ze względów technicznych składa się z 4 części. Części 1 i 2 zawierają rozszerzoną treść I tomu, a części 3 i 4 - rozszerzoną treść II tomu. Ze względu na zróżnicowane zapotrzebowanie części 1 i 2 ukazują się w nakładzie 20000 egzemplarzy, a części w nakładzie 60000 egzemplarzy i będą sprzedawane parami.
WYDAWCA



Spis treści:
  • .



Gato
Seria:
240 str., oprawa miękka, format 145x205
Stan: b.dobry (-) obtarcia okładki, ale środek cały i czysty
Wyd.: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1985
ISBN:

Zapraszam do licytacji: Katalog specjalizowany znaczków pocztowych ziem polskich 1985

Soviet Union, USSR, Sowjet Union, UdSSR, Wladimir Lenin, Vladimir Lenin, PRL, PZPR, LWP, Ludowe Wojsko Polskie, Deutsches Reich, Drittes Reich, General Government, General Gouvernment, Generalna Gubernia, GG, Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich (1939–1945), Hans Frank, polska książka, polski, polskie książki, ksiazki, ksiazka, Polish books, book, Poland, polnische Buch Bucher Buecher Polen livre polonais Pologne Polonia