Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym aktem prawnym, zwanym również ustawą zasadniczą, obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzona 25 maja 1997 roku w ogólnopolskim referendum. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej weszła w życie 17 października 1997 roku i obowiązuje do dziś.

Konstytucja składa się z preambuły oraz 13 rozdziałów, w tym 243 artykułów. Preambuła określa najważniejsze wartości dla polskiego społeczeństwa - poszanowanie wolności, sprawiedliwości, rzetelności, sprawności działania instytucji publicznych, poszanowanie i umacnianie praw obywatelskich i wspólnot, a także dialogu społecznego.

Każdy rozdział Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku opisuje inny zakres tematyczny związany z działaniem państwa polskiego.

- Rozdział I: Rzeczypospolita;
- Rozdział II: Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela;
- Rozdział III: Źródła prawa;
- Rozdział IV: Sejm i Senat;
- Rozdział V: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
- Rozdział VI: Rada Ministrów i administracja rządowa;
- Rozdział VII: Samorząd terytorialny;
- Rozdział VIII: Sądy i trybunały;
- Rozdział IX: Organy kontroli państwowej i ochrony prawa;
- Rozdział X: Finanse publiczne;
- Rozdział XI: Stany nadzwyczajne;
- Rozdział XII: Zmiana Konstytucji;
- Rozdział XIII: Przepisy przejściowe i końcowe.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej opisuje stan na dzień 10 marca 2021 roku z uwzględnieniem ostatniej zmiany ustawy z dnia 7 maja 2009 roku o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.