Poznaj jedną z najpopularniejszych pozycji spośród dziewiętnastowiecznej literatury kobiecej.


Sprawdź, co sprawiło, że kilkakrotnie ją zekranizowano. Sięgnij po klasyczną powieść dla dziewcząt, jaką są “Małe kobietki” Louisy May Alcott.


Autorka przedstawia rzeczywistość Ameryki Północnej lat 60. XIX stulecia. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w miejscowości Concord w stanie Massachusetts. Poznajemy posiadłość zwaną Orchard House, w której od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Niegdyś opływała ona w luksusy, obecnie, głównie z uwagi na niefrasobliwe decyzje finansowe głowy rodziny, mierzy się z ubóstwem. W momencie, w którym czytelnik gości w Orchard House, rodzinę tworzą: pastor Pascal, jego żona Marmee oraz cztery córki: Meg, Jo, Beth i Amy. Ojciec dziewcząt opuścił rodzinny dom, by jako kapelan Armii Federalnej spełniać posługę wśród żołnierzy walczących na wojnie secesyjnej. Dziewczęta pozostają pod wyłączną opieką matki oraz wiernej służącej Hanny, a z uwagi na trudną sytuację finansową Marmee i jej dwie najstarsze córki muszą ciężko pracować.


Pani March jest kobietą zdającą się wyprzedzać swoją epokę, gdyż wpaja dziewczętom ideały wolności i namawia je do poszukiwania własnej drogi w życiu. Córki Marmee starają się jak mogą, by urozmaicić swoje życie, naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy.


Najstarsza z sióstr, Meg, jest niezwykle rozważna, rozsądna i stateczna. Jej marzeniem jest stabilność finansowa, towarzyszy jej głębokie poczucie niesprawiedliwości społecznej. Rok młodsza Josephine, z uwagi na swoją żywiołowość nazywana przez wszystkich Jo, jest osobą energiczną, pomysłową i odważną, a przy tym bardzo niezdarną, przez co wielokrotnie pakuje się w kłopoty. Z kolei Beth jest utalentowana muzycznie, odznacza się niezwykłą wrażliwością i opiekuńczością, jest bardzo nieśmiała i obdarzona gołębim sercem, przez co potrafi sobie zjednać każdego, z kim się zetknie. Najmłodsza, Amy, jest nieco przemądrzała i egzaltowana i ma najwięcej do powiedzenia. Choć różnią się od siebie, to są dla siebie przede wszystkim przyjaciółkami i na każdym kroku zarażają wszystkich swoim entuzjazmem. Ich energii ulega nawet samotny chłopiec z sąsiedztwa, Laurie, a także jego tajemniczy dziadek.


O autorce


Louisa May Alcott to żyjąca w latach 1832-1888 amerykańska pisarka będąca jedną z pionierek literatury kobiecej oraz powieści dla dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. W czasie wojny domowej pracowała jako pielęgniarka-wolontariuszka, a na swoich doświadczeniach oparła późniejszy debiut literacki, “Szkice szpitalne”. Kolejną książką, która przyniosła jej sławę i uznanie, były “Małe kobietki”, które doczekały się kontynuacji w postaci powieści: “Dobre żony”, “Mali mężczyźni” i “Chłopcy Jo”. W sumie stworzyła blisko 20 tytułów. W jej domu, w Concord w stanie Massachusetts, powstało muzeum jej imienia.


"Małe kobietki" jest częścią uznanego cyklu Kolekcja słomkowego kapelusza. Jeśli po skończeniu tej pozycji czujesz niedosyt, nie czekaj i już teraz zamów też następne pozycje z tej serii.


"Małe kobietki" opublikowało Wydawnictwo Siedmioróg. Jeśli ta książka przyciągnęła Twoją uwagę to sprawdź też inne publikacje tego wydawcy.


Powieść ma miękkie wydanie, dzięki czemu wygodnie się ją czyta nawet na leżąco.


Wolisz publikację w innej formie? Na Taniej Książce możesz zamówić opisywaną książkę w innym wydaniu. Tytuły dostępne do zakupu są często możliwe do zamówienia w wersji digital, czy w innej wersji okładki. Sprawdź, jakie wersje książki "Małe kobietki" są dostępne do kupienia. Warto wybrać chociażby cyfrowe wydanie w formacie mobi/epub lub mp3. To rozwiązanie dla czytelników, którzy nie lubią książek papierowych.


Ta młodzieżowa obyczajówka z pewnością spodoba się czytelnikom, którzy lubią podpatrywać codzienność zwykłych ludzi i wraz z bohaterami przeżywać ich różnorodne perypetie.


Publikacje pisane młodych osób zazwyczaj napisane są dość prostym językiem. Młody czytelnik nie powinien mieć większego kłopotu ze zrozumieniem tej pozycji.


Nastolatek zobaczy siebie, ponieważ autor bierze w niej na warsztat problemy bardzo ważne dla młodzieży. Stara się odnaleźć receptę na problemy typowe.


Trzymająca w ciekawości i napięciu, intrygująca historia, spowoduje że młody czytelnik za nic nie będzie chciał się z nią rozstać, zanim nie przeczyta ostatniej strony.


Nurkując w opowieść o młodych postaciach, czytelnik będzie mógł utożsamić się z wykreowanymi postaciami. W końcu przecież są w jego wieku i także muszą stawiać czoła z podobnymi tematami.


Powieść "Małe kobietki" to także skarbnica wiedzy na temat emocji, co daje możliwość rozwoju wrażliwości i empatii. Czytając tę książkę młodzi ludzie mają szansę poznać zróżnicowane perspektywy i mogą przeżyć emocje bohaterów. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć świat i innych.


Książka "Małe kobietki" daje szansę młodemu czytelnikowi lepiej pojąć jego własne problemy. Lektura tej książki daje mu szansę pomóc poradzić sobie z zagadnieniami, które nie dają mu spokoju.


Łatwo dostrzec, że autor, tworząc tę powieść świetnie wniknął w temat lęków cechujących nastolatków. Właśnie dlatego czytający podczas lektury ma szansę zmierzyć się ze swoimi lękami a także poznać sposoby na radzenie sobie z nimi.


Zagłębiając się w tę książkę młody czytelnik ma możliwość nauczyć się więcej o tolerancji dla odmienności. Stąd z kolei wiedzie krótka droga do samoakceptacji i uznania prawa do bycia sobą.


Podczas czytania tej książki młody czytelnik ma szansę zrozumieć, że nie ma jedynej słusznej racji. Pokazanie przez autora wielu perspektyw pokazuje, że warto być otwartym na inne opinie.